Jak się przygotować do wyprawy w góry?

Przygotowanie do wyprawy w góry jest jednym z ważniejszych elementów wyjazdu. Jeśli jedziemy na wakacje to po to, aby odpocząć, więc warto odpowiednio wcześniej zadbać o wszystkie rzeczy, które powinniśmy ze sobą zabrać, tak aby nic nas nie zaskoczyło.

W co się ubrać?

Jeśli chodzi o spodnie, to jeansy raczej odpadają, ponieważ one zazwyczaj krępują ruchy, co w górach może być nawet niebezpieczne. Lepszą opcją będą legginsy lub dresy. Natomiast góra stroju powinna być wykonana z materiałów syntetycznych albo wełny merino, aby chłonęła naszą wilgoć z ciała, a jednocześnie przekazywała ją dalej. Dzięki temu nie będziemy mieć mokrych pleców. Warto zawsze zabrać ze sobą bluzę lub sweter, nawet jeśli wydaje się, że jest bardzo ciepło. Na szczytach górskich często bardzo mocno wieje i należy o tym pamiętać. Na stopy powinniśmy zakładać buty, które mają grubą podeszwę (nie chcemy czuć pod stopami każdego kamienia), a także wyższą cholewkę, aby zapobiec zwichnięciu kostki, czy ukąszeniu żmii. Buty powinny też mieć górski bieżnik, aby uniknąć poślizgnięcia się na trasie. W przypadku nowych butów ważne jest, aby zanim pojedziemy w góry, odpowiednio je rozchodzić. Jeśli nabawimy się odcisków pierwszego dnia, to prawdopodobnie już nigdzie nie pójdziemy podczas całego wyjazdu.

Co zabrać na szlak?

Przede wszystkim prowiant. Mogą to być zarówno słodkie przekąski, jak i kanapki. Do picia najlepsza jest woda, a w przypadku chłodniejszych dni można zabrać ze sobą termos z herbatą. Często przydaje się również apteczka z podstawowym wyposażeniem, jak plaster, woda utleniona, leki przeciwbólowe, bandaż elastyczny, krem z filtrem oraz spray na owady. Nie możemy zapomnieć o mapie, która jest przydatna gdy zbłądzimy, a w górach często jest problem z zasięgiem w telefonie. Można również zabrać ze sobą latarkę. Powinniśmy to wszystko spakować do plecaka, ponieważ noszenie go jest bardziej komfortowe niż torebka, którą nosimy tylko na jednym ramieniu i jest możliwość jej zsunięcia.
W tym artykule zapoznałeś się z podstawowymi elementami wyposażenia w górach, o których należy pamiętać. Z nimi możesz czuć się bezpiecznie w każdej górskiej sytuacji.