Czy pływanie pomaga spalić kalorie?

Aktualnie jak na dłoni widać, że sylwetka i wygląd zewnętrzny to jeden z elementów, na który zwraca się dużą uwagę. Tym samym nie mogąc sprostać tym kanonom w danym momencie, decydują się na zmianę swojego życia i rozpoczynają walkę o lepszą formę. Możliwości w kontekście gubienia nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Na potrzeby tego tekstu skupimy się na pływaniu. Sprawdzimy nie tylko czy jest to dobre rozwiązanie, ale też czy pływanie kcal ubywają w odpowiedniej ilości?

Pływanie jako sposób na oduczanie – dlaczego warto?

Znawcy tematu wychwalają pływanie jednakowo pod kątem możliwości poprawy sylwetki, ale też przy różnych formach rehabilitacji. W dużej mierze bierze się to z tego, że woda stawia w trakcie pływania opór. W ten sposób da się znacznie łatwiej schudnąć, a przy tym zyskujemy wysportowaną sylwetkę. Warto również podkreślić, że wyporność wodny sprzyja też bezpieczeństwu, szczególnie w kontekście zamkniętych basenów. Regularne wyjścia na basen to również okazja do korygowania swojej postawy. Szczególnie chodzi w tym przypadku o wpływie pływania na kręgosłup. Kolejnym plusem wyjścia na basen jest też to, że już ledwie po kilku wyjściach zaczyna znikać cellulit. Do tego poprawie ulega powiązane z tym faktem krążenia krwi.

Pływanie kcal i ich spalanie

W przypadku chęci poruszania się w wodzie angażujemy szereg partii mięśniowych. Wśród nich warto wyróżnić mięśnie nóg, grzbiet, klatkę piersiową, brzuch, ramiona i szereg innych. Jak więc widać angażowane w proces pływania są praktycznie wszystkie mięśnie. Przekłada się zatem to na określony wydatek energetyczny i w konsekwencji możemy spalić całkiem sporo kalorii. No właśnie jak duży jest to wydatek energetyczny? Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od intensywności i czasu pływania, a także samego stylu pływackiego. Zakładając, że mamy do czynienia z przeciętną osobą w przypadku stylu klasycznego lub grzbietowym w czasie 30 minut jest to około 240 kalorii. Oczywiście są też style, które to wymagają nieco większego wysiłku. Tak więc w przypadku pływania kraulem mowa jest o spalaniu około 350 kalorii w 30 minut. Warto jednak brać pod uwagę regularność, intensywność treningu i to wszystko zebrane razem w połączeniu z dietą ułatwi nam drogę do idealnej sylwetki.